כשמתכננים הגודל לגמרי לא קובע | קובי טורנהיים

מה משותף לחברת "אפל" החברה בעלת שווי שוק הגבוה ביותר בעולם לבין איציק מדוכן הפלאפונים בשוק הכרמל?
תכנית עסקית, תקציב, תזרים מזומנים, גיוס כספים, תכנית מימון, זה אולי נשמע לכם משהו ששייך רק לחברות ענק שמתכננות לכבוש את העולם.
האמת היא, שלא משנה אם אתם חברת ענק בינלאומית, מאמן אישי, יועץ כלכלי, קוסמטיקאית מתחילה, בעל בסטה בשוק או מפתח הסטארטאפ הבא שהולך לשנות לנו את החיים,

אתם צריכים תכנית עסקית, תזרים מזומנים ותכנית מימון!
השבוע פנה אלי לקוח בעל תואר שני בתחום העבודה הסוציאלית, עם קשיים כלכליים והלוואה בנקאית עם ריבית הגבוהה מ – 10% לשנה!
כשישבתי איתו להבין כיצד נקלע למצב הזה, התברר לי שבשנים האחרונות הוא עבד כשכיר והרוויח שכר נחמד של כ- 10,000 ₪ לחודש. לפני 3 חודשים הוא התחיל להיות עצמאי ולספק שירותים לארגונים חברתיים שתמורתם הרוויח כ- 15,000 ₪ לחודש, אולם הוא שכח דבר אחד קטן. את הכסף כשכיר הוא קיבל כל עשירי לחודש ואילו את הכסף כעצמאי הוא הולך לקבל רק בעוד כ- חודשיים וחצי..... וכך נוצר לו פער תזרימי של כ- 40,000 ₪ דבר שגרם לו להיכנס לחריגות ממסגרת האשראי החזרת צ'קים, ולקיחת הלוואת חירום בריבית גבוהה ביותר


כיצד הוא היה צריך להתנהל?
הוא היה צריך לפנות לבנק ולעדכן אותו שהוא מפסיק להיות שכיר ועובר להיות עצמאי, להציג לבנק את תחזית ההכנסות,(תכנית עסקית) מתי הכסף אמור להיכנס (תזרים מזומנים), ולבקש מהבנק מימון עבור שלושת החודשים הראשונים (תכנית מימון/גיוס הון) עד שהכסף יתחיל להיכנס באופן שוטף מעבודתו כעצמאי וכך הוא היה נמנע מלהיכנס למצב הבעייתי הזה.

הבאתי בכוונה דוגמה של בחור משכיל, אינטליגנט, ובעל הכנסה הגבוהה מהממוצע ועם כל זה הוא נקלע למצוקה כלכלית רק בגלל שלא התנהל כראוי במרחב הכלכלי
בלקוחות חסרי השכלה ו/או עם הכנסה נמוכה מהממוצע הבעיה חריפה הרבה יותר והיא גורמת לכך שגם עסקים טובים ורווחיים (!) נקלעים לקשיים עקב העדר תזרים מזומנים שגורמות לכך שבעל העסק לא ער לעובדה שהוא צריך לגייס כסף ולפתע הוא מוצא את עצמו עם מחנק אשראי וחריגות בחשבון דבר שגורם לו לחשוב בטעות שהעסק כושל, לסגור אותו ולספוג הפסדים של עשרות ומאות אלפי שקלים.

אז איך עושים את זה?

בונים תכנית עסקית בסיסית - מה העלויות החודשיות הקבועות שלי, כמה אני צריך למכור ובאיזה מחיר כדי לכסות אותם, כמה אני צריך למכור כדי להרוויח, תוך כמה זמן אני מצפה להתחיל להרוויח והאם היעד הזה הגיוני?

בונים תזרים מזומנים בסיסי - כמה אשראי אצטרך עד שהעסק יגיע לרווחיות ולמצב שיכול להחזיק את עצמו לבד.

בונים תכנית מימון – נגשים לבנק לפני פתיחת העסק עם התכנית העסקית ותזרים המזומנים ומבקשים הלוואה למשך הזמן הדרוש לנו.

אם אתם צריכים סכום העולה על 150,000 ₪ כדאי לשכור איש מקצוע ללוות את התהליך. מסתבר שמאמר חז"ל "סוף מעשה במחשבה תחילה" רלוונטי היום יותר מאי פעם.